הכל על הלוואות לכל מטרה

להחזיק עסק בחיים זה לא דבר פשוט. הבירוקרטיה, המיסים הגבוהים, לקוחות שלא משלמים בזמן והרבה לקיחת סיכונים. לעיתים רבות, גם עסקים שמתנהלים בצורה תקינה ומחשבים שקל-לשקל, נתקלים בבעיות תזרימיות. במקרים אחרים, ניתן למצוא עסקים שמדשדשים במקום ומחפשים את הדרך לעשות את קפיצת המדרגה. הקרן לעסקים קטנים היא קרן ממשלתית שמסייעת לעסקים קטנים במגוון של אפשרויות כשהם מוצאים עצמם במשבר פיננסי. 

מהי הקרן לעסקים קטנים ובידי מי היא מנוהלת?

הקרן לעסקים קטנים ובינוניים היא קרן ממשלתית שמטרתה לסייע לעסקים חדשים וקיימים באמצעות הלוואה בערבות המדינה. הקרן מעניקה הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בסכום על עד 8 מיליון ₪ לעסק – גם לעסקים המצויים בקשיים כלכליים וגם לעסקים בעלי פוטנציאל אשר רוצים להתפתח. בניגוד להלוואות אחרות, הלוואה מטעם הקרן לא דורשת הצגה של בטחונות וזהו גם היתרון המשמעותי בה. 

כיצד איך ניתן להגיש בקשה לקרן?

את הבקשה לקרן ניתן להגיש באופן עצמאי דרך פנייה למשרד הכלכלה והתעשייה, או דרך הגופים המתאמים אשר יכולים לסייע בהכנת התוכנית העסקית, תהליך בקשת ההלוואה ועוד. פרטי גופים מתאמנים ניתן למצוא באתרי הגופים המתאמים. בכל נתיב שבו תבחרו, תהיו חייבים להיערך מבעוד מועד עם המצאת חומרים רלוונטיים, מסמכים פיננסיים, הצגת תחזיות רווחים ותוכנית עסקית מפורטת. 

מי זכאי לקבל הלוואה מקרן?

הזכאים לקבל ההלוואה נדרשים להציג אין להם חובות למדינה והם אינם נמצאים בהליכי הוצאה לפועל. עבור עסק קיים המבקש לקבל הלוואה על מנת להרחיב את שירותיו, יש להציג כי מחזור ההכנסות השנתי אינו עולה על סכום של 100 מיליון ₪. כמו כן, כחלק מתהליך בקשת ההלוואה יש חובה בהצגת תוכנית עסקית מסודרת ותחזיות רווחים – הן עבור מי שמבקש הלוואה על מנת להיחלץ מקשיים כלכליים בעסק והן עבור מי שמבקש הלוואה על מנת לשדרג את העסק שלו. לפניכם מסלולי ההלוואה – סכום ההלוואה המרבי וההון העצמי אותו נדרש להביא בעל העסק:

  • הלוואה לפתיחת עסק חדש – מסלול המיועד ליזמים שנמצאים בהליך לפתיחה של עסק חדש. ההון העצמי הדרוש הוא 10% מסכום ההלוואה המבוקש, ויש להציג תוכנית עסקית בעלת תחזית של רווח.
  • הלוואה לעסק בקשיים פיננסיים – הלוואה המיועדת לעסקים בעלי הכנסות של עד 100 מיליון ₪ בשנה. על מנת לקבל הלוואה בעל העסק צריך להציג רווחים שוטפים.
  • הלוואה לשדרוג ופיתוח של עסק – מסלול המיועד לבעלי עסקים המבקשים לשדרג ולפתח את העסק שלהם – שיפוץ, רכישת מלאי חדש, ציוד חדיש וכדומה. במסלול זה גובה ההשתתפות העצמית עומד על 25%.

מהם התנאים לקבלת הלוואה מהקרן?

  • העסק רשום בישראל כעוסק מורשה, חברה, שותפות או עמותה
  • העסק הינו בעל מחזור הכנסות שנתי של עד 100 מיליון ₪
  • חשבון העסק אינו מוגבל או מעוקל
  • העסק אינו מצוי בהקפאת הליכים, כינוס נכסים, פירוק או הסדרי נושים, א קיים לגביו חוב ולא מתנהלים נגדו הליכי הוצאה לפועל